Pevnost 8/2012, druhá strana obálky

KULTOVNÍ EPOS SE NYNÍ VRACÍ V OBRAZU A BARVĚ

Jsou příběhy, na které si čtenář druhý den už ani nevzpomene. A jiné, jež ho uchvátí natolik, že na ně nemůže zapomenout. K takovým bezpochyby patří i Wetemaa. Hrdinská sága plná udatných činů, smrtících úkladů, krvavých bitev, nezištného přátelství i nenávisti sahající až za hrob prostě nenechá nikoho chladným. Neváhejte tedy, a vstupte do země Éllad, abyste byli u toho, když se rodí legenda.

 

Je totiž ta nejpříhodnější chvíle. Po staletích bratrovražedných válek, která přivedly Éllad téměř na pokraj zkázy, konečně zasvitl plamínek naděje. Král Gudleifr má šanci opět zemi sjednotit pod svou vládou a přinést jí toužebně očekávaný mír. Aby však mohl naplnit osud, musí do svých služeb získat jedenáct neobyčejných mužů. Hrdinů, které vyvolili samotní bohové, aby jako Gudleifrovi družiníci vykonali nevídané činy, jež ovlivní budoucnost celé země.

Avšak dříve, než vyvolení naleznou cestu na královský hrad, čeká na každého z nich ještě spousta dobrodružství, v nichž rozhodně nebude nouze o nebezpečí. To platí i pro Siana Hnědookého, který se svým pobratimem Dangrudem Zadumaným tráví mládí v hlubokém lese. Jednoho dne však do klidu a míru lesních velikánů brutálně zasáhne ruka války a Sianův svět už nikdy nebude stejný jako dřív. Prolitá krev totiž uvolnila něco temného v samotném srdci hvozdu. Něco, co je stále mocnější, krutější a zuřivější. Nastává čas pevněji sevřít jílec meče a vydat se vstříc velkému světu...

Wetemaa si jako velký hrdinský epos podmaňuje čtenáře strhujícím příběhem už druhou desítku let. Není tedy divu, že jí propadl i Petr Kopl. Uznávaný kreslíř se však ságu rozhodl posunout tam, kde se sám cítí nejlépe, tedy do komiksové podoby. A tento originální nápad dodává kultovnímu příběhu zcela nový rozměr. Wetemaa tak už nikdy nebude stejná. Kopl jí totiž ve spolupráci s Veronikou Válkovou vtiskl svůj osobitý rukopis, v němž se jednoduchost a zkratka prolíná s akcí, napětím i emocemi.

Pod jeho rukama tak příběh nejen ožívá, ale dostává i skutečnou vizuální podobu. Bohové, hrdinové i samotná země Éllad se postupně vynořují z mlžných představ, aby se čtenáři ukázali v celé své kráse i divokosti a nabídli mu jedinčenou možnost prožít ve své společnosti vzrušující dobrodružství, v němž slova jako čest, odvaha či přátelství mají stále váhu. S každou další pokreslenou stránkou je přitom všechno skutečnější a živější.

Veronika Válková Wetemae sice vdechla život, ale Petr Kopl jí dal tvar a barvu. A udělal to více než dobře.

 

(autor textu neuveden)