Kostýmy a výprava

Amatérské filmy se mimo jiné vyznačují tím, že si každý svůj kostým opatřuje sám. Mnoho kostýmů vedlejších rolí tak vznikalo přímo "na place" tím, že jsme dali dohromady různé oděvní součástky, které jsme měli s sebou. Někdy byly i kostýmy hlavních postav tak jednoduché, že si je herci pořídili sami (Vandryk, Irsibil), jindy bylo nutno složitě shánět nebo vyrábět kostým i pro vedlejší roli. Pokud bylo nutno kostým zhotovit, většinou jsem ho navrhovala - a často i šila - sama. Jinak se na výrobě podílely i maminky herců a dokonce jeden dědeček. Dva kostýmy (pro knížete a pro Gvendolínu) jsme měli půjčené z Národního divadla.

Na výrobu kostýmů nám částkou 10 000 Kč přispělo také naše Gymnázium Na Pražačce.

 

 

Gunnlaug 

 Nejtěžší bylo zařídit, aby límec opravdu pěkně držel. Pomohly plastikové desky napracované mezi dvě vrstvy látky. Zatímco košile i kabátec jsou moje práce, meč do podoby Hrútvangu upravil Josef Klika, bratr naší bývalé studentky.

 

 

Gvendolína

Tento návrh nebyl realizován.

 

 

Pán draků Or

Filipovi ušil podle mého návrhu kostým dědeček, z plechu mu dokonce vyrobil chrániče předloktí. Ukázalo se, že prodloužení do bodce na lokti nebyl nejlepší nápad, protože se to pořád o něco zachytávalo.

 

 Rodvin

Modrá halena i plášť se šily dobře, ale s prošívanicí jsem se pěkně vyskotačila. Ale je funkční, Tomáš ji nosil nejen na natáčení, ale i do bitev.

 

 

 Sovíček

Matějovi pořídila kostým podle mého návrhu maminka.

 

Ingerid

Ke kostýmu Ingerid, v němž se vydává za drakem, návrh neexistuje. Šila jsem ho kdysi dávno pro úplně jiný amatérský film, který jsme natáčeli na Bouzově a který se nedočkal ani premiéry, a hrála jsem v něm tehdy zlou královnu - čarodějnici.

 

 Tanaquil

Kostým Tanaquil byl bezesporu nejnádhernější a nejnákladnější. Pracovat na něm byla rozkoš. Původně jsem ke kostýmu nedělala hennin, ale po prázdninové natáčecí pauze, kdy nás ještě čekaly s Tanaquil exteriéry, přišla  Šárka ostříhaná nakrátko... Zabít jsme ji nemohli, protože musela ještě hrát, a tak nezbylo než hennin dodělat. Vypadal trochu jinak než na návrhu. Boční díly měl z červeného saténu a prostřední byl potažený zlatočerveným brokátem. Závoj byl z červeného šifónu a delší, až do pasu, a dal se sepnout sponou. Nakonec to byla z nouze ctnost, protože s tak skvostnou pokrývkou hlavy vypadala při natáčení exteriérů Tanaquil opravdu úchvatně.