Křest Koruny Élladu

V pátek 14. června mezi 17. a 18. hodinou přišla na svět nová kniha z cyklu Wetemaa. Křest se konal v městské knihovně na Smíchově, kterou naštěstí nezasáhla povodeň, a tak mohl křest proběhnout podle původních plánů.

Chvíli před pátou se na galerii knihovny začali scházet všichni ti, co se na knize podíleli – tedy především sama autorka Veronika Válková (pseud. Adam Andres), ilustrátor Petr Kopl, kreslířka obálky Jana Šouflová a neméně důležitý nakladatel, bez kterého by kniha nemohla vyjít, Michael Bronec.

A nejen ti. Přišla i spousta diváků ať už to byli fanoušci Wetemay, příbuzní, bývalí či současní autorčini studenti nebo třeba i profesoři Gymnázia na Pražačce (tedy autorčini kolegové).

Hned po příchodu na galerii většinu uchvátil dort. Byla to obrovská kniha s nápisem Wetemaa, nad kterou se sbíhaly sliny. Dort však nebylo to jediné, co na příchozí čekalo. Pro ty, kteří vyplnili soutěžní kvíz a vyluštili správně tajenku, čekala odměna v podobě zvětšené mapy země Éllad.

Dort a mapy však samozřejmě nebylo to, kvůli čemu všichni přišli (tedy alespoň myslím). Všichni chtěli vidět novou knihu.

Koruna Éladu je zatím nejmohutnější knihou, která v cyklu vyšla. Je tak velká, že by se s ní dal zabít člověk (vždyť má přes 500 stran a navíc má pevnou obálku!). Určitě byste ji mohli použít v sebeobraně, ale byla by škoda ničit tak pěknou knihu. Rozhodně poutá pozornost už svou obálkou, která je krásně vybarvená do hnědo-zelena a lemována detailně vypracovanými ornamenty. Uprostřed je Wanne sedíc na koni s mečem v ruce. I kdybyste obálku z knihy sundali, kniha neztratí na své kráse, protože na knize samotné je natištěn podobný motiv jenže tentokrát v písčité barvě.

Pro další překvapení v knize nemusíte listovat daleko. Stačí otočit obálku (ať na přední nebo i zadní straně) a zevnitř obálky najdete mapku Élladu. V zadní části knihy také najdete přehledný jmenný rejstřík všech postav, které se v knize objevují. Ale co je úplně nejdůležitější, je to, že v knize najdete i záložku, kterou u žádných jiných autorčiných knih nenajdete!

Za zmínku stojí i samotné ilustrace, kterých v knize není málo. Kniha je jimi propředena tak, že skoro po každých třiceti stránkách na vás čeká nová ilustrace přikrášlující celou atmosféru děje.

Co čtenáře však nejvíce zajímá je samozřejmě děj knihy. Jeho zhodnocení je však už na vás, kteří si knihu koupíte.

Přeji vám tedy, aby se vám kniha líbila, a autorce nezbývá než popřát mnoho úspěchů a dalších vydaných knih.

 

Zuzana Tůmová

Fotogalerie: Křest "Koruny Élladu" 14.6. 2013 - foto Zuzana Tůmová