Komiks Wetemaa je na světě!

V sobotu 19. května jsem se ocitla na Výstavišti v Holešovicích na mezinárodním knižním veletrhu Svět knihy, kde bylo mým úkolem pozvat návštěvníky na prezentaci nového komiksu Wetemaa.

U stánku ZonerPressu, který knihu vydával, jsem vyfasovala tričko s Caradacem a tašku plnou pozvánek, magnetů, samolepek a kapesních kalendářů. A šlo se na věc. Nejdříve bylo důležité najít strategickou pozici pro rozdávání pozvánek. Po chvíli hledání jsem narazila na stánek s modely komiksových postav – nejideálnější místo, kde se pohybují lidé, kteří se zajímají o komiks a fantasy. A teď už zbývalo jen překonat svou sociální fobii a oslovit prvního kolemjdoucího. Nakonec to bylo jednoduší, než to zpočátku vypadalo, a za tři hodiny byly rozdány všechny pozvánky, kterých bylo opravdu dost. A navíc jsem zjistila, že při takovéto práci potkáte spousty zajímavých lidí. I přesto, že s nimi prohodíte jen pár slov, dozvíte se například, že zrovna mluvíte s kreslířem komiksů, vydavatelem nebo s lidmi, kteří četli už první vydání Wetemay.

Když se blížila pátá, přesunula jsem se do komiksové dílny, kde měla prezentace začít. Před obrazovkou, kde se promítaly ukázky nového komiksu, už byla přichystána autorka Wetemay Veronika Válková a vedle ní i samotný kreslíř Petr Kopl (Adam Andres se bohužel nedostavil:-).

Ve chvíli, kdy jsem si oddychla od rozdávání pozvánek a od neustálého mluvení, mi byl svěřen foťák a ze mě se rázem stala fotografka. S okem přitisklým na hledáčku jsem napjatě poslouchala celou prezentaci. Překvapilo mě, kolik práce je s takovým komiksem a jak se vlastně komiks vytváří, kolik času a energie do něj člověk musí vložit a kolikrát se při tom stihnou autorka a kreslíř pohádat.

 Jak se však sami můžete přesvědčit, výsledek je úžasný. Příběh není nijak zkrácený, ba naopak je velmi detailně propracovaný a i milovník původní Wetemay se v komiksu dozví informace navíc a kdo chce, může si s pomocí přepisu élladského písma na konci knihy a slovníku élladštiny přeložit nápisy, které se v komiksu objevují. Zároveň však i čtenář, který Wetemau vůbec nezná, se v příběhu určitě neztratí.

Naávěr mi nezbývá než poděkovat za to, že jsem se veletrhu a prezentace mohla zúčastnit. Těším se na další díly komiksu!

Zuzka Tůmová