Dračí šupiny

Občas se poštěstí najít ztracenou dračí šupinu. Většinou mají nádherný kovový lesk a někteří šperkaři z nich zhotovují krásné skvosty. Čerstvě vypadlé šupiny jsou pevné a pružné, ale když se nechají vyschnout, ztvrdnou a pracuje se s nimi podobně jako s perletí.

Dračí šupiny mají nespočet barev a tvarů, protože téměř každý drak je originál. Největší šupiny mají draci na hřbetě, horní části šíje a ocasu a na bocích, nejdrobnější šupiny na břiše a spodní části hrdla. Tyto části někteří draci nemají šupinaté vůbec. Vyskytují se dokonce formy draků zcela bez šupin, jen s hladkou kůží, ale ty jsou velice vzácné.

 

Délka: 26,5 cm

Šířka: 8 cm

Azurově modrý drak ztratil tuto šupinu při rvačce s hnědou saní. Na šupině je vidět stopa po drápu, která poškodila středový hřeben. Tyto šupiny málo obvyklého dlouhého a úzkého tvaru tvořily vějířky nad očima draka. Jak se ukázalo, nemají jen estetickou, ale i praktickou funkci, protože oko chrání. Drak sice přišel o několik šupin, ale ne o oko.

 

Délka: 27,7 cm

Šířka: 19,1 cm

Hřbetní šupina červeného orlozobého draka patří k největším. Byla nalezena na místě, kde drak nocoval, pravděpodobně se pouze odřel o skálu. Jednalo se o starý, obrovský kus (draci rostou prakticky celý život, nejrychleji samozřejmě před dosažením pohlavní dospělosti, později jen několi decimetrů, ve stáří pouze centimetrů ročně; staří jedinci tak dosahují omračující velikosti).

Délka: 11,2 cm

Šířka: 7,8 cm

Tuto šupinu ztratil drak při boji s jedním nerozumným, leč odvážným chlapíkem, a to po ráně cepem do boku. V levé části je vidět prasklinka, kterou úder způsobil. Drak měl poměrně vzácné zbarvení, kdy rudá na hřbetě přecházela do sytě zeleného břicha. Blány křídel měl rudé stejně jako hřbet. Patřil mezi zubaté draky a hlavu mu zdobil masivní kostěný vějíř. Odpadlá šupina byla jedinou škodou, kterou při boji s oním mužem utrpěl. Dotyčný dopadl podstatně hůře. Jeho tělo však mohlo být pohřbeno, protože drak byl nasycen těmi dvěma krávami, kvůli nimž se na něj muž vrhl.

 

Skutečná velikost

Šupina vlevo pochází s břicha, hladší šupina vpravo je z hlavy z oblasti nad okem. Saň je ztratila v souboji s modrým drakem po té, co ji srazil na kamenitou stráň, o kterou se odřela.